SKUP-ZŁOMU

AUTO-CZĘŚCI
SKUP-ZŁOMUProwadzimy skup złomu, metali kolorowych i usługę ważenia. Posiadamy wagę el. do 60t. Zapewniamy transport dużych ilości. Najlepsze ceny na śląsku!
WIĘCEJ

ARTYKUŁY


BACK



NADGORLIWY RZĄD KOMPLIKUJE PRZEPISY DOTYCZĄCE RECYKLINGU

NADGORLIWY RZĄD KOMPLIKUJE PRZEPISY DOTYCZĄCE RECYKLINGU

Ministerstwo Środowiska chciało przekształcić ustawę o bateriach i akumulatorach. Resort - świadomy, że musi wdrożyć unijne przepisy - chciał zliberalizować art. 63 ust. 2 ustawy i wpuścić na rynek przerobu zużytych urządzeń nowe firmy. Aktualnie branża zdominowana jest przez trzech potentatów, posiadających monopol na recykling zużytych baterii i akumulatorów.

Poparte przez Ministerstwo Gospodarki, firmy złomujące zgodnie argumentowały swoje zastrzeżenia - podkreślając, że przedsiębiorcy będą odzyskiwać wyłącznie wartościowy ołów, nie dbając o inne niebezpieczne substancje. Dopuszczenie do przetwarzania baterii i akumulatorów w wielu mniejszych przedsiębiorstwach, doprowadzi tylko do rozwoju szarej strefy i wywoła degradację środowiska naturalnego.

 

ZE SKRAJNOŚCI W SKRAJNOŚĆ

Branżowych apeli wysłuchał też resort środowiska i postanowił… Ustosunkowując się do komentarzy i wątpliwości firm utylizujących baterie i akumulatory - nie otworzy rynku, lecz dla odmiany… zaostrzy prawo! (Oby tylko nie okazało się, że w świetle prawa - wracamy do punktu wyjścia.)

Cóż tez mógł postanowić? Zdecydował się zmienić przepisy:
„Dotychczasowe brzmienie art. 63 ust. 2 nie gwarantuje, że powstałe w wyniku przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów kwasowo ołowiowych odpady niebezpieczne będą miały zapewnione unieszkodliwienie” - takie "bardzo konkretne" wyjaśnia decyzji czytamy w uzasadnieniu.
W obecnie proponowanej wersji zapisano więc, że:
„zużyte baterie […], zużyte akumulatory […] poddawane są przetwarzaniu, wyłącznie na terenie jednego zakładu przetwarzania prowadzącego zarazem recykling ołowiu i jego związków oraz tworzyw sztucznych, a także prowadzącego unieszkodliwianie”.



ZAPISY BUDZĄCE WĄTPLIWOŚCI

Do nowych pomysłów nie jest przekonany Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu - jasno wskazując zapisy budzące wątpliwości.
Bardzo cieszy nas, że resort odstąpił od dotychczas proponowanych zmian ale mamy wątpliwości dotyczące nowej propozycji. Nie jest dla nas jasne stwierdzenie „prowadzącego unieszkodliwianie”. Obawiamy się, że spowoduje to przymus realizacji jakichś dodatkowych inwestycji przez aktualnie funkcjonujące na rynku zakłady. W procesie przetwarzania powstaje na przykład żużel jako odpad i nie wiadomo, czy zgodnie z nowymi nakazami trzeba go będzie unieszkodliwiać w zakładzie.

Z nowelizacji ustawy wynika, że recykling oraz unieszkodliwianie nie dotyczą składowania odpadów niebezpiecznych powstałych przy przetwarzaniu baterii. Według dotychczasowych zapisów, firmy musiały przetwarzać zużyte baterie oraz akumulatory wyłącznie w zakładzie przetwarzania, oferującym recykling ołowiu, jego związków i tworzyw sztucznych. Definicji unieszkodliwiania resort oczywiście na razie nie podaje. (Ciekawe, kiedy doczekamy się doprecyzowania - zapewne jeszcze wiele dni minie, napisanych zostanie kilka pism wyjaśniajacych kwestię "interpretacji zapisów", zanim usłyszymy konkretną definicję pojęcia.. [Czas start! - 15.03.2013 - dzień 1])



PROCES UTYLIZACJI AKUMULATORÓW

Firmy recyklerskie i auto złomy najpierw rozbierają akumulatory na części, następnie odsiarczają pastę ołowiową, oczyszczają roztwór siarczanu sodu i w krystalicznej postaci przekazują firmom z branży chemicznej (np. do produkcji detergentów), papierniczej lub szklarskiej. Firmy recyklingowe odzyskują ołów, który po przetopieniu i usunięciu zanieczyszczeń być ponownie wykorzystany do budowy akumulatorów. Materiały sztuczne również trafiają do odpowiednich firm zajmujących się ich przetwarzaniem.

Tak w skrócie wygląda na ten moment proces utylizacji akumulatorów. Tematu ewentualnych zmian, nie chcą poruszać rynkowi gracze:
„Za wcześnie jest, by się wypowiadać. Konieczne będą interpretacje prawne zarówno ustawodawcy, jak i doradców prawnych spółki, w celu właściwej analizy wpływu proponowanych zmian na spółkę”.

Czy nowe przepisy zmienią jego przebieg? A jeżeli tak, to jak? Do czasu ich wprowadzenia - możemy tylko snuć domysły..


BACK



 

TOP

 

ZADZWOŃ DO NAS

} KONSULTANT SKUP AUT / ZŁOMOWANIE:
8 +48 516-020-516

} INFOLINIA CZĘŚCI / POMOC:
8 +48 516-850-650

} WYSYŁKA / MAGAZYN:
8 +48 516-850-350

} MARKETING / EVENTY:
8 +48 516-004-007

} BIURO / KSIĘGOWOŚĆ:
8 +48 32 212-54-00

NEW!! BŁYSKAWICZNA! WYCENA AUTA ON-LINE


AUTO KASACJA POJAZDÓW


STACJA DEMONTAŻU NR67

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW SKUP ZŁOMUFacebook
AUTO KASACJA SZROT ZŁOMOWISKOGoogle+
AUTO ZŁOM SZROT ZŁOMOWISKOTwitter
Wyświetl w Mapach Google Firmę Zlomuj.pl Autorecykling Trasa Wskazówki dojazdu Złomowisko pl
Nasze Aukcje na Allegro