WIĘCEJ
ARTYKUŁY
BACK
SZYKUJĄ SIĘ ZMIANY W RECYKLINGU POJAZDÓW
Trwają prace nad zmianą obecnie obowiązujących przepisów o recyklingu pojazdów. W ostatnich dniach pojawił się nowy projekt, który znowu mocno zmienił dotychczasowe założenia.
Wśród najważniejszych propozycji pojawiło się, że zamiast 3 punktów recyklingu w województwie działalności firmy, które miały by tworzyć podmioty, wprowadzające pojazdy do 1000 sztuk rocznie, wg nowego projektu tych punktów musi być 8 w skali całego kraju.
Zmianie ma ulec także system opłat za brak w/w sieci. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, im mniej importer wprowadza pojazdów (samochody spoza źródła importerskiego), tym w przeliczeniu na pojazd ta opłata jest większa. I tak, od jednej sztuki zapłaci 20.160 zł ale już jeśli sprowadzi 1000 pojazdów to opłata w przeliczeniu na jeden samochód wyniesie 160 zł.
Nowością w stosunku do poprzedniego projektu jest także propozycja, by zużyte części usunięte podczas naprawy samochodów osobowych były odpadami w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Podmioty zajmujące się naprawą pojazdów przekazują zużyte części uprawnionym posiadaczom odpadów, celem ich przetworzenia, chyba że sami są uprawnieni do przetwarzania tych odpadów.
- Trudno w tym miejscu jednoznacznie określić, co projektodawca tego przepisu miał na celu i co rozumie przez zużyte części (czy tylko te, które nie nadają się do ponownego użycia, czy też wszystkie które zostały wymontowane z pojazdu i powtórnie nie zamontowane w tym pojeździe) - możemy przeczytać na stronie Związku Dealerów Samochodów. - Jednakże powyższy przepis może oznaczać, że wszystkie wymontowane części z pojazdu będą musiały być przekazane jako odpad, a ponowne ich użycie będzie dopuszczone tylko, gdy dany podmiot uzyska stosowną decyzję środowiskową (np. na recykling i przetwarzanie odpadów).
Ponadto projektodawca zrezygnował z rozwiązania, że wypłata odszkodowania przy szkodzie całkowitej będzie uzależniona od przedstawienia rachunków naprawy pojazdu lub przedstawienia świadectwa demontażu (potwierdzenia oddania pojazdu do systemu recyklingu).
TOP